je to v hlave, myšlienky

Je to v hlave

Dnes, vďaka neurovede, oveľa viac rozumieme tomu, ako myšlienky ovplyvňujú naše emócie a telo. Je to v hlave. Pýtate sa, aké myšlienky?

Všetky. Pozitívne aj negatívne. A už z významu týchto slov vyplýva, akým spôsobom nás budú tieto myšlienky meniť. Avšak skutočnou výhrou je, že my dokážeme prekonávať negatívne myšlienky. Zmeniť ich, odmietnuť a tak obnoviť a osviežiť našu myseľ. Je to v hlave.

Myšlienka rastie

Denne nám prebehne hlavou veľké množstvo myšlienok. Niektoré sú nové, iné opakujúce sa, prípadne dlhoročné, ktoré sa vynárajú častejšie. Žiadna z nich nie je neutrálna. A dokonca ani v našej mysli nezostane taká, ako „tam vošla“. Naším premýšľaním, reflektovaním, ju MY môžeme zmeniť na pozitívnu alebo negatívnu. Ďalšou možnosťou je, že myšlienku dokážeme odmietnuť. Prečo je to dôležité? Pretože, ak s negatívnymi myšlienkami „koketujeme“, zostávajú v našej mysli dlhšie. Vtedy mozog spúšťa procesy, vďaka ktorým vznikajú naše emócie. Strach, smútok, poníženie, nepochopenie… Ich výsledkom je stres, ktorý nepriaznivo pôsobí na telo a myseľ. Takto sa môžeme dostať do bludného kruhu.

Tak ako z toho von?

Darujte si čas – 15 – 20 minút denne a zamyslime sa, ako sme sa začali cítiť pri jednotlivých myšlienkach, s ktorými ste počas dňa prišli do kontaktu. Prehodnoťme, ktoré si chceme nechať a ktorých bude lepšie vzdať sa, odmietnuť ich. Myslime na to, že podľa našej voľby dovolíte telu cez emócie vytvárať si postoj k rôznym situáciám v živote. A pozor! Aj tu fungujú zabehané koľaje. Čím viac pracujeme s pozitívnymi myšlienkami, tým je to pre nás prirodzenejšie a jednoduchšie. A žiaľ, platí to aj naopak. Každá zmena je náročná a môže aj „bolieť“. Ale stojí za to a každý deň sa počíta!

A naše srdce?

Keď o myšlienkach premýšľame, vyhodnocujeme ako na nás vplývajú. Preberáme zodpovednosť za to, čomu chceme dovoliť vstúpiť do nášho vnútra. Naše srdce produkuje hormón ANF, ktorého hladina určuje, či cítime pri premýšľaní pokoj alebo nervozitu. Komunikuje s mozgom a telom. A to je tiež signál, ktorý nám pomáha rozhodnúť sa správne. Rovnaký mechanizmus funguje aj u žiakov či našich vlastných detí. Ovplyvňujú ich všetky informácie, s ktorými sa stretávajú. Je na nás ako im pomôžeme s nimi pracovať. Naučiť sa rozlišovať, čo je pre nich správne a pozitívne, to chce cvik. Rozprávajme sa s nimi a buďme im nablízku.

Nedá mi nespomenúť myšlienku, ktorá má podstatu v Biblii. A tentokrát sa mi viac páči v češtine. … Čím srdce přetéká, toho plné ústa jsou. Hoci je nereálne zmeniť naše okolie. Stále budú prichádzať myšlienky pozitívne aj negatívne. Ale my máme možnosť rozhodovať o tom, čo s nimi urobíme. Je to v hlave. „Zmeň svoje myšlienky a zmeníš svoj svet.“ –  Norman Vincent Peale.

A to je sloboda.

Čítanie – radosť a úspech pre každého

Milujem čítanie

Veľkú časť našej populácie dokáže čítanie doslova potrápiť. Niekoho v úplných začiatkoch a iného neskôr. Čítanie s porozumením, rozvoj kritického myslenia je beh na dlhé trate.

Čítať ďalej »
Kvalita života

Kvalita života

Kvalita života priamo súvisí s využívaním moderných technológií, ktoré vznikli vďaka výskumu v rôznych oblastiach a taktiež technickému pokroku, ktorý naberá veľmi rýchlo na obrátkach.

Čítať ďalej »

Páčil sa vám článok? Zdielajte ho s priateľmi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print