Kvalita života

Kvalita života

Kvalita života priamo súvisí s využívaním moderných technológií, ktoré vznikli vďaka výskumu v rôznych oblastiach a taktiež technickému pokroku, ktorý naberá veľmi rýchlo na obrátkach.
Auto roka 2019

Poznáte auto roka 2019 na Slovensku? Je ním Peugeot 508. Má štýl, eleganciu, 8 stupňovú automatickú prevodovku s meničom, môžete si vybrať benzínový alebo naftový motor, systém Night Vision a je zaradené k autám strednej triedy. Vývoj v automobilovom priemysle vnímame veľmi pozitívne, najmä ak sú autá vysoko šetrné k životnému prostrediu. Lepšie auto =lepšia kvalita života.

Vývoj medicíny

Rovnako pozitívne vítame nové spôsoby vyšetrení, kvalitnejšie prístroje a účinnejšie liečebné procedúry v oblasti zdravotníctva. Rozvoj medicíny je témou, ktorá sa dotýka určite väčšej časti obyvateľstva a dovolím si povedať dokonca celoživotne.

Poznáte neuropedagogiku a neurodidaktiku?

Organizácie zaoberajúce sa výskumom ľudského tela a jeho fungovania nám sprostredkovávajú zaujímavé fakty aj v oblasti vzdelávania. Ľudský mozog reaguje na všetko, čo sa okolo človeka deje. Stále sa učí. Je priamo závislý na podnetoch, ktorým je vystavený a spôsobu ich prijímania a spracovania. Veľkú úlohu zohrávajú najmä emócie, ktoré náš mozog motivujú alebo výrazne blokujú.

Zázračný orgán

Ľudský mozog sa skladá z obrovského počtu mozgových buniek, z ktorých každá aktívna bunka si môže vytvoriť až 20 000 spojení s inými bunkami. Čím hustejšia je neurónová sieť v ľudskom mozgu, tým je mozog pružnejší, rýchlejšie si dokáže pospájať informácie, ktoré navzájom súvisia. Súčasná neuroveda upúšťa      od charakteristiky mozgu ako „tabula rasa“ a skôr prirovnáva ľudský mozog k cestnej sieti – čím je sieť hustejšia, tým rýchlejšie sa dostaneme z jedného miesta na druhé.

V Belgicku je najhustejšia cestná sieť

Ale ako dosiahnuť dostatočne hustú neurálnu sieť v mozgu detí? Aj v pedagogike je veľa nových smerov, ktoré sú priateľskejšie k učeniu sa. Rešpektujú individuality detí, štýl učenia, využívajú rôzne formy práce, ktoré podnecujú rozvoj a ich tvorivosť. Sme im naozaj tak otvorení ako novým technickým pokrokom v rôznych oblastiach? Často počuť vyjadrenia starších ľudí  – veď aj my sme sa to tak učili a naučili sme sa.  Naozaj chceme aj dnes používať také autá ako generácie pred nami? A využívať medicínu v takej miere ako mohli oni pre rokmi?

Čas nedokážeme zastaviť

Či chceme, či nie, spoločnosť sa vyvíja a to nezastavíme. Prijímame a využívame pozitívny vývoj v rôznych oblastiach spoločnosti. Tak skúsme otvoriť dvere aj iným spôsobom vzdelávania s rešpektovaním prirodzeného vývinu mozgu dieťaťa, partnerskému vzťahu k rodičom a taktiež rešpektujúcim vzťahom k pedagógom. Skúsme to a určite budeme prekvapení. Pretože kvalita života začína rásť spolu s výchovou a vzdelávaním už tých najmenších a pokračuje celý život.

Čítanie – radosť a úspech pre každého

Milujem čítanie

Veľkú časť našej populácie dokáže čítanie doslova potrápiť. Niekoho v úplných začiatkoch a iného neskôr. Čítanie s porozumením, rozvoj kritického myslenia je beh na dlhé trate.

Čítať ďalej »
je to v hlave, myšlienky

Je to v hlave

Dnes, vďaka neurovede, oveľa viac rozumieme tomu, ako myšlienky ovplyvňujú naše emócie a telo. Je to v hlave. Pýtate sa, aké myšlienky?

Čítať ďalej »

Páčil sa vám článok? Zdielajte ho s priateľmi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print